Реализиране на практика на машинно гласуване.
Машинното гласуване е ненужен разход ако се въведе електронно. При работещо електронно гласуване машинното може просто да дублира електронното, т.е. машината да е свързана със сървъра онлайн и да заменя липсата на компютър или смарт фон.
https://youtu.be/rGeKqstzVSQ
Да отидем малко по-напред: две независими една от други БД. 1. проверка за право на глас и вид (макет) на избор. 2. Отчитане на вота. При първата проверка се изчита личната карта за право на гласуване, вече упражнено право и за тип на гласуване (темплейт на бюлетина) - на машината в Созопол гласувам за кмет на София (по регистрация) но в момента съм на море. След изчитане на картата ми зарежда софийската бюлетина, все едно съм си в "моята" секция.
Постъпилите гласове, периодично се предават в криптиран формат към централен сървър. Периодично пр. На 15 мин. Се актуализира обобщена информация публично.
Видео наблюдение с публичен достъп в реално време във всяка СИК.
елеминира всички възможности за манипулация при ръчното броене
елеминира възможността за подаване на невалидна бюлетина – както и поради неправилно отбелязване на избрания кандидат, така и поради избор на преференция без кандидат;
елиминира възможността за манипулация чрез поправки в протокола на СИК
Машинното гласуване може да бъде манипулирано с подмяна на софтуера. Това може да се случи на мястото, където се съхраняват машините. Да, след успешно гласуване машината издава "бон" с код, но колко хора след това ще са способни и ще намерят време и желание да проверчт дали правилно е отчетен вота им? Дори и да бъдат открити разминавания, те ще бъдат малък процент и ЦИК няма да ги вземе под внимание.
This content is created by the open source Your Priorities citizen engagement platform designed by the non profit Citizens Foundation