Независима комисия съставена от граждани и експерти да може да налага вето върху закони, гласувани в пленарна зала, ако те не съответсват с широката обществена нагласа или противоречат на националния интерес.Също така тази комисия да може да предлага закони, и поправки в закона.
Няма независима комисия. Всичко и всеки може да се купи. И все пак ако е достатъчно голяма няколко хиляди души ще намалеят възможностите за купуване. Например всички лекари, акушерки и сестри с права да могат да създават, допълват и премахват закони свързани със здравеопазването.
Обикновено законите се променят в полза на определен партиен, изцяло политически или корпоративен интерес. В българската история има случаи, в които законът е бил променян само заради един единствен човек.
Предлагам тази комисия да се избира по следният начин: Юрист-и или студенти право да имат право да се кандидатират за членове в тази комисия. От всички кандидати които отговарят на условият на случаен принцип,чрез жребии да се избират членовете. Вече вътре в комисията да си избират председатели и т.н по демократичен начин,чрез гласуване.
притесненията ми са, че дадена 'експертна комисия' ще може да налага вето върху иначе коректни закони. ако вземем примера с лекарите - коя комисия, съставена от лекари, не би наложила вето върху закон, поставящ под отговорност лекарски грешки? въпросът може да се съотнесе в най-различни сфери и този механизъм да се превърне в легитимно лоби на частни интереси.
Защо граждани и експерти? Как ще определим кой е експерт? Аз предлагам жребий между всички желаещи и покриващи някакъв минимален праг като образование или тест. Важно е този жребий да е между много голям брой кандидати. Защо юристи и студенти? Аз като съм магистър инженер да не съм по лош?:) Моят интерес ще бъде най-добре защитен от мен лично или от хора като мен. Юристите и студентите си защитават техните юристски и студентски интереси. Жребият ще даде равномерно представяне на отделните групи.
6. ЕДНО ОТ СРЕДСТВАТА ЗА РЕАЛИЗАЦИЯ НА ДЪЛГОТРАЙНИТЕ ЦЕЛИ НА ПРОТЕСТИРАЩИТЕ Е РЕДАКЦИОНЕН КОНТРОЛ ВЪРХУ РЕЗУЛТАТА ОТ НОРМОТВОРЧЕСТВОТО, така, че да не се допуска създаването на нормативни условия, улесняващи получаването на предимство за властимащите и приближените им 'обръчи от фирми' и 'приятелски кръгове' при разпределението и преразпределението на общонационалните ни ресурси.
Ако е подкрепена с прозрачност може да проработи. Всеки да вижда всичко и да има опция за реакция. Много често тези, които гласуваха закони вместо нас си нямаха и идея за какво гласуват...полет без ЦЕЛ е обречен на гибел...
В същото време си има експертни теми (правосъдието е такава заради многото закони и предишни решения, с които човек трябва да се съобразява, когато взима решение), в които не-експертите не могат да взимат толкова информирано решение колкото експертите.
This content is created by the open source Your Priorities citizen engagement platform designed by the non profit Citizens Foundation