В България близо 24% от хората са бедни а близо половината от населението е застрашено от бедност и социално изключване. Намаляването на ДДС ще е от полза за най-бедните и нуждаещите се, за които в момента България на прави почти нищо.
Ако това няма да застраши финансовата стабилност...
Невъзможно докато България е в ЕС. Иначе съм за цялостно отпадане на ДДС - има и други начини за таксуване на консумацията.
Бюджетът на България е изключително ограничен откъм приходи. Такова решение може да вземе само компетентен финансов министър, когато проектира бюджета си.
А сме най-бедната държава... Данъците в компетенциите на националните органи и няма пречка да се намали ДДС-то за лекарствата и храните.
В момента данъчната ни система е потребителска- най-несправедливата спрямо гражданите.В нея косвените данъци (ДДС 20% ) формират 60 % от приходите в бюджета.За да се намали ставката на ДДС, трябва да бъдат променени преките данъци, и да се въведе прогресивното облагане върху доходите на ФЛ и ЮЛ.
може и на пресата, медиите, обученията, социалните услуги, комуналните услуги, консумативите, високотехнологичните производства... ...или най-добре направо на всичко?
ДДС генерира ИНФЛАЦИЯ, защото НЕ Е ВЪЗМОЖНО да има ДОБАВЕНА стойност от ВЕЧЕ произведената. Има се предвид ДОБАВЕНА ЦЕНА. Още от името тоя данък ЗАБЛУЖДАВА хората. ДОБАВЕНА СТОЙНОСТ или ПРИНАДЕНА СТОЙНОСТ са все понятия, които определят РАЗБОЙНИЧЕСКАТА КРАЖБА на ТРУД от хората. За повече информация ВЪОБЩЕ за СТОЙНОСТТА и ДОБАВЕНАТА (ПРИНАДЕНАТА) СТОЙНОСТ четете тук: http://new-civilization.bg-market.com/lenin.html
За буквално изпълнение на тази идея България трябва да напусне ЕС. Минималната ставака там е 15% с опция за намалена ставка 5% за определен вид услуги (не стоки), сред които не са изброените. Иначе бих бил за цялостно премахване на ДДС (има по-ефективни начин и за таксуване на консумацията). Реалността е друга и трябва да се търси друг начин за социално преразпределение.
"Имаме 1 от най високите ставки в ЕС" Това не е вярно: "През 2012 г. стандартният ДДС варира от 15.0% в Люксембург и 17.0% в Кипър до 27.0% в Унгария и 25.0% в Дания и Швеция." http://profit.bg/news/DDS-produlzhava-da-narastva-v-Evropa-prez-2012-g-/nid-91213.html
Това са заварени положения в ЕС. Няма механизъм за въвеждане на нови такива.
В много държави храните и лекарствата са с намалена (дори нулева) ставка за ДДС! Дори и в България има намалена ставка, но... за туризма! Информирайте се: http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
В много държави храните и лекарствата са с намалена (дори нулева) ставка за ДДС! Дори и в България има намалена ставка, но... за туристизма! Информирайте се: http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
Данъчната политика е в националните правомощия. ДДС миналата година се повиши в поне 5 страни членки. Както се вижда от линка, България има безобразно високо ДДС върху храните! Би трябвало да се помисли доколко може то да бъде намалено, без да се издъни бюджета, както и за намаляване на ДДС върху учебници (поне, евентуално книги), енергията за домакинствата, лекарства и др. Това ще стимулира потреблението и ще спаси много животи, защото в момента много пенсионери и безработни умират от глад или се хранят с некачествени продукти, което ще доведе до болести в бъдеще. Спестените от хората пари ще бъдат похарчени тук за други техни нужди и едва ли постъленията от ДДС ще намалеят драстично.
Минималната ставка е 15%, а минималната намалена - 5%. Намалената е позволена само за някои видове услоги (в висока степен на дял на разходите за труд) - като туризма при нас. Аз съм за намаляване на ДДС до възможния минимум - колкото по-малко, толкова по-малко източвания.
"Хайде де? Хайде после и за книгите да го намалим, ама и за горивата, че ни е скъпо и... абе, я най-добре да го махнем, а?" Не може така, уважаеми съдебни заседатели, не може. Или го има, или го няма.
бедните 24% от населението ще спрат ли да бъдат бедни като се намали ДДС? Добре, ако е необходимо - нека. Но много по-важно е тези 24% да получат възможност да си изкарват хляба по един устойчив начин и да спрат да бъдат толкова непосилно бедни.
Българина отделя най-голям дял от дохода си за храна в ЕС - това е проблема! Това ще даде възможност на някои да оцелеят, на други да си потърсят работа, на трети да спестят и започнат собствен бизнес... Сега от всеки залък държавата си взима 1/6, а за хората, които са бачкали цял живот за мизерна пенсия и това е помощ!
Само Дания, Румъния и балтийските страни имат по-висок ДДС за храните. http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
This content is created by the open source Your Priorities citizen engagement platform designed by the non profit Citizens Foundation