Prilikom dostavljanja dokaza o uplati odredjenim drzavnim organima (npr. Zavod za Intelektualnu svojinu), ukoliko je uplata izvrsena putem e- bankinga i izvod odstampan, drzavni organ ne prihvata takav izvod ukoliko niste otisli do banke da ga banka stavi pecat, sto nas vraca na cekanje reda u posti. Sto znaci da vam e-banking ne pomaze u poslovanju sa drzavnim organima.
Istina, državni organi još uvek po ovom pitanju nažalost tapkaju u mestu , tako da džabe digitalizacija, e-uprava, elektronsko bankarstvo...iako na samoj uplatnici tj izvodu piše da je takav dokaz validan bez pečata i potpisa, ali zato bez problema dobijamo račune na primer za struju gde piše da je račun validan bez potpisa i pečata. Lično iskustvo sa policijskim stanicama i sa uplatama administrativnih taksi je da je njima potrebno 30 dana da provere elektronsku uplatu. Van svake pameti.
Mislim da je neophodno urediti ovu proceduru, kako bi drzavni organi prihvatili odstampani izvod kao dokaz uplate preko e-bankinga i na taj nacin olaksali poslovanje pravnim licima i fizickim. Efikasnost bi bila mnogo vecem nivou.
Хвала на изнетом проблему. Мишљења смо да је Ваша иницијатива основана. Међутим, за уређење поменутог питања потребна је већа ангажованост већег броја надлежних органа. У даљем поступку обраде, преобликоваћемо Вашу иницијативу у предлог за усвајање нове активности у Акционом плану за за спровођење Националног програма за сузбијање сиве економије за 2017. годину, у делу унапређења система безготовинског плаћања. О даљем поступању по Вашем предлогу, бићете накнадно обавештени.
Dokaz o uplati ne bi trebalo ni da postoji. Procedura je propisana pogrešno i zasniva se na stranci koja je "obavila svoj deo posla". Službenik državnog organa od svoje službe treba da dobije informaciju u elektronskom obliku da je izvršena uplata po predmetu. To bi bila efikasnost i obostrana ušteda vremena i novca. Nema šetanja, redova, papira i pečata. Pogrešno je i "predlog" Diane RSJP jer tu nema "sive ekonomije" sa državnim organima a bezgotovinsko plaćanje je već izvršeno.
Није то ништа компликовано. Свака уплата садржи две информације које могу да једнозначно одреде уплату: - позив на број, одређује га државни орган коме се уплаћује. Ако је добро смишљен он ће јасно указати на то ко је и шта платио - број финансијске трансакције се у банкарском систему аутоматски додељује свакој уплати. По овом броју се вло лакоможе наћи трансакциај и у случајевима када позив на број не садржи потребне информације.
This content is created by the open source Your Priorities citizen engagement platform designed by the non profit Citizens Foundation